Strona główna
    Kategoria
    Koszyk
    Ulubiony
    Profil

    Jak wybrać i zbudować domek ogrodowy

    11.03.2024

    Jak maksymalnie wykorzystać ogród? Jeśli prowadzisz ogród i potrzebujesz dodatkowego miejsca do przechowywania w postaci szopy lub chcesz zapewnić swoim dzieciom domek do zabawy, zakup domku ogrodowego jest idealnym rozwiązaniem.

    Co znajdziesz w artykule:

    • Porady przed zakupem domku ogrodowego
    • Domki ogrodowe według materiału
    • Montaż domku ogrodowego
    • Domki ogrodowe dla dzieci
    • Akcesoria do domków ogrodowych

    Czy chciałbyś mieć w swoim ogrodzie dodatkowe miejsce do przechowywania narzędzi i sprzętu ogrodniczego, a może po prostu potrzebujesz miejsca do wypoczynku? Domki ogrodowe, domy i szopy mają szerokie zastosowanie. Doradzimy Ci jak i jaki dom wybrać do ogrodu, aby spełniał Twoje potrzeby. Domek ogrodowy możesz też zbudować samodzielnie, ale jeśli nie jesteś doświadczonym majsterkowiczem, to elementy, które kupisz i złożysz samodzielnie zgodnie z instrukcją, będą Ci dobrze służyć.

    1) Porady przed zakupem domku ogrodowego

    Do czego będę używać domu?

    Zanim zaczniesz wybierać, wyjaśnij, do czego dom będzie używany. Czy chcesz, aby służył jako schowek na narzędzia, meble ogrodowe i sprzęt? Szukasz domu dla dzieci, w którym będą mogły bawić się przez cały rok? A może wolisz domek, w którym mogą spędzać czas nie tylko dzieci, ale i dorośli?

    • Szopy ogrodowe dzielą się na szopy specjalnie zaprojektowane, które służą do przechowywania narzędzi, sprzętu ogrodowego i tym podobnych. Ich wielkość zwykle dochodzi do 10 m2. Najczęściej znajdziesz plastikowe, blaszane i drewniane. Albo w ogóle nie mają okien, albo mają tylko małe dla lepszej wentylacji.
    • Kolejną grupą są domki ogrodowe o szerszym zastosowaniu. Można je również wykorzystać do przechowywania narzędzi i innych rzeczy, ale można je również wykorzystać do wypoczynku i spania. Posiadają otwierane okna, a ich metraż zazwyczaj mieści się w przedziale od 12 do 25 m2. Materiałem na takie kabiny jest zwykle drewno.
    • Trzecią wyodrębnioną grupą są domki ogrodowe dla dzieci.

    Jakiej wielkości domek ogrodowy potrzebuję?

    Teraz już wiesz w jakim celu szukasz domu. Pozostaje tylko zastanowić się, co będziesz w nim przechowywać. Czy to tylko narzędzia ogrodnicze, takie jak taczka, grabie, łopata i inne drobne rzeczy? W takim wypadku wystarczy Ci mniejszy dom. Jeśli jednak chcesz mieć w nim także grilla, kosiarkę, meble ogrodowe czy rowery, będziesz musiał sięgnąć po większy. Nie tylko po to, aby wszystko się w nim zmieściło, ale także po to, aby mieć wygodny dostęp do przechowywanych rzeczy i nie trzeba za każdym razem wszystkiego wyjmować.

    Oczywiście musisz także wybrać, ile masz miejsca na budowę domku ogrodowego. Powinien być do niego dobry dostęp i nie powinien też zakłócać działania ogrodu.

    Czy potrzebuję pozwolenia na budowę?

    Jeśli planujesz zakup zwykłego domku ogrodowego do przechowywania narzędzi lub rekreacji, nie będziesz potrzebować pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Aby to zrobić, wystarczy spełnić warunki, aby powierzchnia zabudowana nie była większa niż 25m2, a wysokość domu nie była większa niż 5m. Odległość domu lub szopy od granicy sąsiedniej działki musi wynosić co najmniej 2 m. Jeżeli budowa zmniejszy powierzchnię gruntu zdolnego do wchłaniania wód opadowych do mniej niż połowy całkowitej powierzchni terenu pod budowę, należy wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Jeśli jednak Twój domek ogrodowy nie wymaga pozwolenia na budowę, powinieneś skontaktować się z odpowiednimi władzami budowlanymi.

    Czy w domu będzie oświetlenie?

    Czy planujesz korzystać z domu także po zmroku? W przypadku szopy oświetlenie nie jest aż tak potrzebne, w przypadku domów o szerszym zastosowaniu szkoda byłoby nie mieć w niej oświetlenia. Jeżeli nie chcemy szukać przy pomocy latarki czołowej, z pewnością lepiej będzie wprowadzić do niej instalację elektryczną. Samo wykonanie zostaw fachowcowi.

    Z podłogą czy bez podłogi?

    Do wyboru są domy, które mają już podłogę lub takie, w których można samemu wykończyć podłogę. Każdy dom musi być zbudowany na płaskiej i solidnej powierzchni. Gdyby stał na nierównym, luźnym podłożu lub tylko na trawie, woda by mu uległa. Możesz wykonać podłogę z betonu, drewna lub płytek. W każdym przypadku konieczne jest, aby powierzchnia była płaska. Można go wyrównać piaskiem krzemionkowym. Jeszcze przed ułożeniem podłogi należy ułożyć na podłożu geowłókninę i folię, co zapobiegnie przenikaniu wody przez podłogę.

    źródło

    2) Domki ogrodowe według materiału

    Masz już pomysł, do czego będziesz wykorzystywał domek ogrodowy. Teraz przyjrzymy się poszczególnym materiałom, ich zaletom i wadom.

    Blaszane domki ogrodowe

    Domy z blachy służą przede wszystkim do przechowywania rzeczy, takich jak narzędzia ogrodowe, meble i tym podobne. Nie nadają się do rekreacji i estetyka też nie jest ich główną zaletą. Ich ceny wahają się od bardzo tanich wiat po droższe, luksusowe domy blaszane, które mile zaskoczą Cię swoją funkcjonalnością i bezpieczeństwem.

    Wykonane są z blachy ocynkowanej pokrytej kilkoma warstwami lakieru zabezpieczającego przed korozją. Dzięki temu są to domy praktycznie bezobsługowe, które wytrzymują nawet niesprzyjające warunki atmosferyczne. Nie ma potrzeby ich malowania. Rama wykonana jest z konstrukcji ze stali ocynkowanej, dzięki czemu charakteryzują się długą żywotnością, a także stabilnością. Zaletą domów blaszanych jest ich stosunkowo prosty montaż, w ciągu kilku godzin mogą go zbudować dwie osoby.

    • szybki montaż, łatwa konserwacja, bez pozwolenia na budowę +
    • gorszy wygląd -

    Plastikowe domki ogrodowe

    Ich zaletą jest prosty montaż i bezobsługowość. Ewentualne osady można zmyć wężem ogrodowym. Ponadto nie ma ryzyka korozji ani pleśni. Odporność na podmuchy wiatru zapewnia rama wykonana z aluminium lub stali ocynkowanej. W porównaniu do blachy i drewna domy z tworzyw sztucznych są jednak stosunkowo lekkie, przez co są też mniej stabilne. Ich wysokiej jakości zakotwienie jest absolutną koniecznością. Niektóre domy są wykonane w stylu drewnianym, dzięki czemu bardziej naturalnie wpasowują się w ogród.

    • szybki montaż, praktycznie bezobsługowy, bez pozwolenia na budowę +
    • mniej stabilny, gorszy wygląd -

    Drewniane domki ogrodowe

    Domy tego typu dają większe możliwości użytkowe niż domy blaszane i plastikowe. Można w nim przechowywać także narzędzia, ale można je również wykorzystać do wypoczynku i siedzenia w gronie rodziny. Do wyboru są domy o charakterze celowym, a także domy rekreacyjne czy dziecięce.

    W przypadku drewnianych domków ogrodowych można wybierać spośród dwóch rodzajów konstrukcji. Mniejsze domy budowane wyłącznie celowo mają zazwyczaj konstrukcję panelową i są dostarczane w stanie wstępnie zmontowanym. Zapewnia to bardzo prosty i szybki montaż. Wystarczy skręcić ze sobą panele. W większych domkach ogrodowych i domkach częściej można spotkać tzw konstrukcja z bali. W tym przypadku poszczególne listwy są składane we wstępnie wyfrezowane rowki w narożnikach. Ściany tych domów są z reguły szersze i mają też większy wybór elementów dodatkowych. Powinieneś być w stanie złożyć oba typy w dwie osoby w ciągu kilku godzin, nawet bez pomocy rzemieślnika. Jeśli nie masz odwagi samodzielnie go złożyć, zamów dom od razu z montażem.

    Najpopularniejszym materiałem do produkcji jest drewno świerkowe, z twardszego drewna można uzyskać droższe i znacznie lepszej jakości domy. Im szersza ściana obwodowa, tym wyższa stabilność i żywotność. W przeciwieństwie do metalowych i plastikowych wymagają regularnej pielęgnacji, w przeciwnym razie ich żywotność ulega skróceniu. Domy dostarczane są w stanie surowym, dlatego należy je odpowiednio zaimpregnować, a pielęgnację najlepiej powtarzać co roku.

    • nie zakłócają wyglądu krajobrazu, szersze możliwości wykorzystania +
    • konieczność stosowania powłok i impregnacji drewna, wyższa cena -

    Rodzaje dachów i rodzaje pokryć dachowych

    Najczęściej spotkasz się z następującymi rodzajami dachów:

    Dach płaski – nie ma spadku lub ma tylko niewielkie nachylenie.
    Dach blatowy – jest prosty i nachylony tylko w jedną stronę.
    Dach dwuspadowy - czyli dach dwuspadowy należy do najpopularniejszych typów domków drewnianych. Dach zwęża się do punktu pośrodku domu.
    Dach półkrzyżowy – podobnie jak dach dwuspadowy zbiega się w środku aż do wierzchołka, z tą różnicą, że po bokach oddziela się od dachu głównego. W tym obszarze znajdują się drzwi.

    Niektóre domy można kupić tylko bez dachu. Teraz nadszedł czas, aby zdecydować, co pokryć. Aby dom był odpowiednio chroniony, warto przed ułożeniem pokrycia pokryć dach specjalną folią. Następnie możesz wybierać spośród następujących pokryć:

    • Karton dachowy
    • Gonty asfaltowe
    • Torby dachowe

    3) Montaż domku ogrodowego

    Jak zbudować domek ogrodowy? Przed rozpoczęciem montażu należy przygotować podstawę. To, jak długo będzie Ci służyć, wpływa również na to, na jakich fundamentach będzie stała. Powierzchnia musi być twarda i przeważnie płaska. Poziome ułożenie fundamentu pod altanką zapobiegnie problemom z nieszczelnymi drzwiami lub oknami. Jako tło możesz wybrać poniższe warianty.

    • Płyta betonowa jest najbardziej odpowiednim materiałem pod względem trwałości. Ale jeśli kiedykolwiek planujesz przeprowadzkę domu, napotkasz komplikacje. Beton ze zbrojeniem stalowym powinien mieć grubość od 10 do 15 cm. Należy go układać na podłożu żwirowym na głębokości niezamarzającej.
    • Kostka brukowa doskonale nadaje się do mniejszych budynków. Jest tańszy i pozwala na przeniesienie domu w razie potrzeby.
    • Ruszt samonośny to najbardziej praktyczny fundament zarówno dla małych, jak i dużych domów. Kotwiony jest do śrub uziemiających i umożliwia ewentualne przemieszczanie.

    Montaż domów różni się w zależności od typu. Najłatwiej jest zaprosić do pomocy osobę wykwalifikowaną, z którą złożysz dom dokładnie według instrukcji. Zawiera wszystko - od niezbędnych narzędzi po wyjaśnienie procedury krok po kroku. W uproszczeniu montaż przebiega w następujący sposób:

    Montaż domów blaszanych rozpoczynamy od wykonania fundamentów ścian obwodowych, przy czym należy uważać, aby nie przewrócić śrub. Po ukończeniu szkieletu domu przystąp do montażu ścian obwodowych, dbając o prawidłowe obrócenie ścian zgodnie z instrukcją. Po zbudowaniu ścian należy przymocować listwy, aby zapobiec zawijaniu się blachy. Jeśli masz dom z dachem dwuspadowym, zamontuj oba szczyty i usztywnij dach kratownicami. Teraz przyszedł czas na ułożenie blachodachówki, podczas którego ważne jest prawidłowe nakładanie się części na siebie, aby dach nie przeciekał. Pozostaje tylko zamontować drzwi i dom jest gotowy do użytkowania.

    Montaż domów z tworzyw sztucznych rozpoczyna się od montażu podłogi i przymocowania jej do podstawy. Następnie przygotuj panele ścienne i przymocuj je do podłoża. Po ich zamocowaniu przykręć do nich listwy, aby je wzmocnić. Następnie montujemy słupki drzwi, nakładamy na nie skrzydła drzwi i przykręcamy osłony. Teraz przychodzi kolej na panele dachowe. Przed ich zamocowaniem należy zamontować belkę dachową. Następnie możesz przystąpić do mocowania samych paneli. Pozostaje przymocować kalenicę i zabezpieczyć ją zaślepkami.

    Montaż domów drewnianych jest bardziej czasochłonny. Gdy baza będzie już gotowa, czeka Cię wkręcanie. Pale podstawowe przykręcić do belek, zawsze muszą być ustawione dokładnie pod kątem prostym. Następnie przychodzą ściany, które składają się jak puzzle. Konieczne jest sprawdzenie, czy strąki są ustawione poziomo. Przystępując do montażu okien i drzwi pamiętajmy, aby przed impregnacją domu nie zdejmować folii ochronnych. Przykręć listwę maskującą zarówno po zewnętrznej, jak i wewnętrznej stronie okna. Po złożeniu domu przyszedł czas na położenie desek podłogowych. Pozostał już tylko ostatni krok, czyli pokrycie dachu. Albo wybierz pokrycie będące częścią pakietu, a jeśli masz dom bez pokrycia, wybierz to, czym będziesz je przykrywać.

    4) Domki ogrodowe dla dzieci

    Kto w dzieciństwie nie tęsknił za własną kryjówką w ogrodzie? Domki ogrodowe dla dzieci oferują właśnie to. Rozwijają wyobraźnię dzieci i zapewniają odrobinę prywatności, którą docenią nawet najmłodsi. Ponadto rozwija u dzieci poczucie odpowiedzialności i twórcze myślenie. Świetnym wyborem są domki, które można uzupełnić o różnorodne akcesoria, takie jak huśtawki, zjeżdżalnie czy ścianki wspinaczkowe. Dzieciom nigdy nie będą się znudzić takie zestawy do zabawy.

    Niezależnie od tego, czy dzieci będą miały dom wyłącznie do przechowywania zabawek, czy do zabawy z przyjaciółmi, przy wyborze należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo i wystarczającą stabilność. Nie zapomnij spojrzeć na certyfikaty, które gwarantują ich integralność i bezpieczeństwo. Jeśli chodzi o lokalizację, umieść ją w miejscu, w którym zawsze będziesz ją widzieć z domu.

    Nawet domy dziecięce są zwykle dostarczane w stanie niezmontowanym i należy je zmontować. Przy odrobinie umiejętności zajmie to kilka godzin. Domy zewnętrzne są najczęściej wykonane z drewna i tworzywa sztucznego. Każdy materiał ma swoje zalety i wady, przyjrzyjmy się im bliżej.

    Drewniane domy

    Domy drewniane doskonale wpasowują się w ogród dzięki swojemu naturalnemu wyglądowi. Są przyjazne dla środowiska i dobrze wentylują. O drewno trzeba jednak dbać, dlatego nie zapomnij o regularnej impregnacji, dzięki której drewno będzie piękne nawet po latach użytkowania. Domy drewniane wyglądają ponadczasowo, a jeśli dobrze dobierzemy rozmiar, mogą rosnąć wraz z maluchami aż do okresu dojrzewania.

    Przy wyborze sprawdź, co wchodzi w skład pakietu, w przypadku niektórych domów pokrycie dachu i podłogę trzeba dokupić we własnym zakresie. Nie zapomnij pomalować drewna, aby zabezpieczyć je przed czynnikami atmosferycznymi.

    • ponadczasowy, może rosnąć wraz z dzieckiem, przyjazny dla środowiska +
    • wyższa cena, konieczność zaimpregnowania drewna -

    Domy plastikowe

    Ostatnio jednak dużą popularnością cieszą się także plastikowe domki ogrodowe. Są tańsze i produkowane w szerokiej gamie wzorów, od motywów baśniowych po repliki prawdziwych domów. Zaletą domów plastikowych jest ich łatwość przenoszenia, więc jeśli na zewnątrz jest zimno, po prostu przenieś dom do ciepła swojego domu. Jeśli chodzi o wytrzymałość tworzywa, z którego są wykonane, można je ustawiać na zewnątrz przez cały rok, gdyż wytrzymują zarówno gorące, słoneczne dni, jak i mróz. Zawierają filtr UV zapobiegający blaknięciu. Niewątpliwą zaletą jest ich łatwa konserwacja, wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką lub umyć wężem ogrodowym i gotowe.

    • duża zmienność, niższa cena, łatwa konserwacja +
    • raczej dla mniejszych dzieci -

    5) Akcesoria do domków ogrodowych

    Do wszystkich domków ogrodowych można zdobyć mnóstwo gadżetów. Niezależnie od tego, czy są to różne półki do szop, czy osłony przed słońcem do drewnianych domków lub zestawów do cumowania.

    • Zestaw kotwiący pozwala na zakotwienie domku ogrodowego na solidnym podłożu, co znacznie zwiększa jego stabilność.
    • Półki są doskonałym dodatkiem do przejrzystego przechowywania wszystkich mniejszych narzędzi.
    • Dodatek rozwiązuje problem braku szacowania objętości przechowywanych przedmiotów.
    • Zadaszenie nadaje się do domków ogrodowych, jeśli lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu i chcesz być chroniony przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.